Fizikalna terapija ultrazvukom
U terapiji se koriste dva modaliteta: kontinuirani i impulsni ultrazvuk. Kontinuirani se koriste neprekidno, a impulsni intermitentno, u kratkim impulsima iza kojih slede interimpulsni intervali bez ultrazvuka.
Proizvodnja ultrazvučnog talasa bazira se na piezoelektricnom efektu, koji podrazumeva promenu debljine kristala pri uključivanju istog u kolo naizmenične struje visoke frekvencije, sa posledičnim vibracijama koje predstavljaju izvor ultrazvučnog talasa. Piezoelektricni kristal je smešten u sondi koja se dovodi u kontakt sa kožom tretirane regije.
Efekat UZ zavisi od frekvencije koju odaberemo, tako da može imati kako dubinsko tako i površinsko dejstvo. Kada je lezija u površinskom sloju, do 2cm dubine, koristi se frekvencija od 3MHz, a kada je u dubljim tkivima primenjuju se niže frekvencije, obično 1 MHz.
Terapijsko dejtvo UZ talasa se ogleda u:
- termičkom efektu sa dubokom prodornošću u tkiva, povećanju ekstenzibiliteta kolagena čime se postiže smanjenje ili otklanjanje kontrakture u zglobnim regijama;
- poboljšanju cirkulacije, sa trofičkim efektom i regeneracijom tkiva
- zarastanju rana, varikoznih i dekubitalnih ulkusa i otvorenih rana
- ubrzavanju rezolucije zapaljenskog procesa
- osteogenezi kada se primenjuje u veoma malim dozama 0.15 W/CM2 i ciklusnim učinkom od 20%

Indikacije:
Ožiljci i keloidi, Dipitrenova kontraktura, postraumatske kontrakture zglobova, povrede tetiva i ligamenata, usporeno zarašćivanje preloma kostiju, algodistrofični sindrom, artroze, cervikalne i lumbalni bolni sindrom, miofascijalni sindrom, periartritisi, petna bodlja (calcar calcanei), entenzitisi, bursitis, herpes zoster, neuralgije, kauzalgije, varikozni i dekubitalni ulkusi i niz drugih stanja.
Kontraindikacije su:
maligni tumori, krvarenja i sklonost ka krvarenjima, akutne i hronične infekcije, flebotromboza I tromboflebitis, srčani pejsmejker i izražena srčana oboljenja (primena UZ na vratu i ramenu kod poremećaja srčanog ritma).
Ne primenjuje se u predelu srca, očiju gonada, mozga, slezine.
Metalni impanti nisu kontaindikacija, ali treba primenjivati manju dozu zbog opasnosti od pregrejavanja tkiva. Poželjno je izbegavanje i u predelu plastičnih implanta, jer imaju visok koeficijent apsorpcije UZ talasa.